За нас
Екипът, разработил проектното предложение, споделя дългосрочната цел за осигуряване на ефективно равенство и намаляване на различията между ромите и останалата част на населението в контекста на четирите секторни цели, заложени в Националната стратегия на Република България за равенство, приобщаване и участие на ромите (2021 – 2030). Въз основа анализа на състоянието на ромската общност, изведен в Националната стратегия, и по прогнози на Световната банка, към 2050 г. в България ще се увеличи делът на работниците от ромски произход: ромите вече представляват между 9 и 19% от новите участници на пазара на труда. Въпреки подобряването на образователната структура на населението, продължават да са налице някои предизвикателства и тревожни сигнали за качеството на образованието. В този контекст, специален акцент в стратегията се поставя върху образование и обучение, които са изведени като първи приоритет. Предложените в Стратегията цели са в съответствие със Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021– 2030).
Оперативна цел на Стратегията е: създаване на условия за осъществяване на качествено и приобщаващо образование, както и за образователна интеграция и 6 интеркултурно образование за деца и ученици, в т.ч. за уязвими групи, включително роми. За постигането на тази цел, педагогическите специалисти и академичната общност се основават на Държавния образователен стандарт за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование, приет с Наредба № 13 (2016 г.), който регламентира, че интеркултурното образование е част от интердисциплинарен комплекс, и се осъществява в училищата, детските градини и центровете за подкрепа за личностно развитие в системата на предучилищното и училищното образование. Екипът ни е убеден, че интеркултурното образование не е приоритет само за учителите, които работят в мултикултурна образователна среда, то изисква адекватна професионална компетентност от страна на всички учители още от найранните етапи на образователния процес. То изисква качествена инициална професионална подготовка и продължаващо обучение на педагогическите специалисти и директори на образователни институции.
От друга страна се наблюдават трайни тенденции на смесването на образователни практики, насочени към приобщаването или недискриминацията на различни групи уязвими деца и ученици. В университетската подготовка на бъдещите учители също се наблюдава неглижиране на тази тема, особено по отношение на практически модели за реализиране на интеркултурно образование. Анализът на нормативната база и съществуващата образователна реалност провокира екипа ни да се фокусира върху утвърждаване на интеркултурната перспектива в съвременната образователна система чрез изграждане на междууниверситетски клъстър за изследване и развиване на интеркултурното образование. Подборът на дейностите ще допринесе за развитие на институционална мрежа за сътрудничество и подсилване на капацитета на висшите училища за утвърждаване на интеркултурното образование като част от националните образователни политики, ще съдейства за развиване на професионалните практически умения на студенти-бъдещи учители за разработване и прилагане на разнообразни иновативни форми на интеркултурно образование. Изпълнението на проекта, популяризирането на идеите и концептуалната рамка на интеркултурното образование като социална и личностна перспектива ще окаже мултиплициращ ефект в сферата на средното и висшето образование у нас.
Свържете се с нас
Образователни партньорства в подкрепа на интеркултурното образование